»
»
ההבדלים בין דקים ואיך מתחזקים דק טבעי

ההבדלים בין דקים ואיך מתחזקים דק טבעי

הדק הוא כוכב בריצוף וחיפוי של שטחים חיצוניים. ברכישת דק, תתבקשו לבחור בין דק סינטטי לדק עץ טבעי כאשר לכל אחד מהסוגים יש חוזקות וחולשות.
בתהליך ההשוואה, כדאי להתייחס לפרמטרים שונים מעלויות הדק דרך השקעה בתחזוקה ועד אסתטיקה ופונקציונאליות במרחב תוך התאמת הדק לצרכים האישיים ולמיקום המבוקש.
לפניכם סקירה של יתרונות וחסרונות של דקים סינתטיים וטבעיים וכיצד לשמר ולתחזק את הדקים.

ההבדלים בין דקים ואיך מתחזקים דק טבעי

דק סינטטי

הדק הסינטטי הוא דק שצובר תאוצה בשנים האחרונות מכמה סיבות: ראשית, הוא נחשב זול יותר משמעותית מדקים מעץ טבעי ויהיה משתלם יותר כספית לרצף שטח גדול יחסית בדק סינטטי מאשר בדק מעץ טבעי.
בנוסף למחיר האטרקטיבי, הדק הסינטטי זכה בשנים האחרונות לתהליכי השבחה שהקנו לו עמידות גבוהה במיוחד בתנאי מזג האוויר השונים, כולל חוסן בפני מזיקים, ריקבון וסדקים. הודות לקדמה הטכנולוגית, הדק הסינטטי גם מגיע במגוון וריאציות ומראות כולל מראה דמוי דק טבעי אך ברמת גימור חלקה ואחידה להפליא שלא תמיד ניתן להגיע אליה עם דק עץ טבעי.
עם זאת, הוא אינו ידידותי לסביבה היות והוא מורכב מתערובת של חומרים מלאכותיים כמו פוליאתילן, כלוריד וחלקיקי עץ, תמהיל של חומרים פלסטיים המשתנה מיצרן ליצרן. כמו כן במידה ויש בעיות עם הדק כמו שברים, סדקים, דהייה, לרוב הדרך היחידה לתקנו היא להחליפו, דבר הכרוך שוב בעליות לא מבוטלות.

דק עץ טבעי

אין תחרות לעץ טבעי מבחינת המראה האצילי והמרהיב שלו וכן בחמימות שהוא משרה בחלל, הוא אותנטי, בעל ניחוח נעים, נוח לדריכה, מגיע במגוון וריאציות וסוגים שונים של עצים שכל אחד מהם מאופיין בסגנון קצת אחר, אך כאמור נחשב לחומר יקר יותר מדק סינטטי. בנוסף, עץ הוא חומר טבעי ונושם ולכן עשוי לשנות גוון עם הזמן וזקוק להגנה קבועה. זו הסיבה שיש לתחזק אותו היטב ולהשתמש לצורך כך בחומרי הגנה נכונים המעניקים לו את ההגנה המבוקשת מפני קרינת UV ומזיקים שונים. עם זאת, יתרון של דק העץ הטבעי טמון גם הוא בעובדה שעץ הינו חומר חי, ובמקרה של דהייה או כתמים למשל, ניתן לחדשו ולרענן את מראהו בקלות יחסית ועלויות נמוכות.

תחזוקה, הגנה וניקוי דקים

כיום משתמשים הן בדק סינטטי והן בדק עץ טבעי לחיפוי וריצוף של מגוון משטחים הן במרפסת, החצר והגינה, במרחבים פרטיים ובמרחבים ציבוריים. חשוב לתחזק את הדק הטבעי הנבחר במשך כל ימות השנה בחומרי הגנה הנכונים.

Bondex, חברה מובילה וותיקה בתחום, מציעה מבחר מוצרים איכותיים לשימור ותחזוקה של העץ. היצע המוצרים כולל שמנים וחומרי הגנה ייעודיים לדק. יש שני סוגים שמנים ליישום על דק: שמן דק על בסיס מים ושמן דק על בסיס טרפנטין. השמנים מתאימים לרצפות דק מכל סוגי העץ.
בנוסף, ניתן למצוא חומר שימור והגנה ייעודי מפני מזיקים וטרמיטים המעניק לשמור לעץ הגנה ארוכת טווח בפני טרמיטים, מזיקים וריקבון ומשמש כחומר מקדים ליישום שמן הדק.

לפני יישום השמן על הדק, חשוב לבצע ניקוי יסודי של הדק. כאן נכנס לתמונה Bondex דק קלינר, חומר לטיפול מקדים ליישום השמן, המשמש כחלק מתהליך ניקוי הדק לפני יישום שמן הדק. הוא מומלץ לניקוי הדק מאצות, טחב ועובש, על מנת ששמן הדק ייתפס עץ העץ בצורה טובה ויעניק לו את ההגנה הדרושה.

תחזוקת דק הינה למעשה עבודה פשוטה, אשר אם עוקבים אחרי ההנחיות, כל אחד יכול לבצע אותה והיא איננה מחייבת פעולה של איש מקצוע.