»
»
דק אירוקו – מה מיוחד בו?

דק אירוקו – מה מיוחד בו?

שמעתם על דק אירוקו אך אינכם בטוחים כי מדובר בחומר הגלם המתאים לכם? כנראה שאתם עוד לא מכירים מספיק. הנה כל שאתם צריכים לדעת כדי להחליט.

אם אתם מתכננים לבנות דק בחוץ, לחומר הגלם בו תעשו שימוש יש חשיבות רבה אשר תבוא לידי ביטוי בהיבטים רבים החל במראה, דרך העלות ועד למידת העמידות לאורך השנים. בשנים האחרונות אחד מסוגי הדקים היותר פופולריים הוא דק אירוקו. יצאנו לבדוק ולהבין מהם המאפיינים שהופכים אותו לכל כך מבוקש, ולא פחות חשוב: ללמוד כיצד עלינו לשמור עליו ולשמר אותו.

דק אירוקו – מה מיוחד בו?

עץ האירוקו – תעודת זהות

אירוקו הוא עץ טרופי השייך למשפחת העצים הקשים ומקורו במזרח אפריקה. עץ זה ידוע כעמיד במיוחד נגד מזיקים ופגעי מזג אוויר, שכן הוא מפריש שמן באופן טבעי ולכן ברוב המקרים אף אינו דורש חיטוי. צבעו חום בהיר וגווניו יכולים לנוע בין צהוב לחום כהה. היות והוא ממשפחת העצים הקשים כמו עץ האיפאה מאפייני העיבוד בין שני העצים דומים, מה גם שיש צורך בכלי עבדה חזקים ומקצועיים על מנת לעבד אותו. את עץ האירוקו ניתן להשוות גם לעץ הטיק, שכן יש דמיון ביניהם ורבים אף לא פעם מתבלבלים בין שני הסוגים. אולם בניגוד לטיק בורמזי העלויות של הקמת דק אירוקו נמוכות יותר.

תכונותיו של עץ האירוקו

אם שאלתם את עצמכם מדוע וכיצד עץ האירוקו הפך להיות אחד מחומרי הגלם הפופולריים ביותר לדקים, תתפלאו לגלות כי יש לכך סיבה הגיונית: עץ זה גדל בסביבה טרופית המאופיינת עם ריבוי משקעים. כתוצאה מחשיפתו הגדולה למים ולחות עץ זה פיתח עמידות גבוהה בפני מים ומינרלים כבר בתוצרתו הטבעית, כך שחשיפה מרובה למים או לחום אינה משפיעה עליו או גורמת לו להתרחבות והתכווצות. עץ האירוקו למעשה מוגדר כעץ קשה ובעל גמישות מעטה, יותר מכך הוא אף מפריש שמן הדוחה מזיקים באופן טבעי. אלו הן בדיוק הסיבות שהופכת אותו לבחירה המושלמת עבור בניית דק.

תחזוקה ושימור

על מנת לשמר דק אירוקו חשוב להכיר את סוג העץ על מאפייניו השונים. למרות חוזקו ועמידותו הטבעית עדיין יש לזכור כי מדובר בעץ ועל כן הוא דורש תחזוקה אחת לתקופה אם רוצים לשמור על מראהו ולהקנות לו הגנה מרבית. לכן מומלץ ליישם עליו BONDEX שמן דק או BONDEX שמן דק אקסטרים, שמנים אשר מיועדים לזו המטרה בדיוק, ותכונותיהם מאפשרות להם להיספג היטב בעץ ולהתייבש במהירות רבה, כך שניתן יהיה לעשות שימוש במתחם זמן קצר לאחר הטיפול.

לסיכום: דק אירוקו מהווה את הפתרון המושלם עבור מי שרוצה ליהנות מהמראה היוקרתי של הטיק הבורמזי אך במחירים יותר משתלמים. יתרה מכך לדק זה ישנם יתרונות רבים אשר הופכים אותו לפתרון אופטימלי ומיטבי.