»
»
תיקון שריטות בעץ וצביעתו מחדש – כיצד?

תיקון שריטות בעץ וצביעתו מחדש – כיצד?

כמצופה מחומר גלם טבעי, עץ חשוף לשחיקה ובלאי בנוסף לאויבים טבעיים רבים ולכן לא פעם בנוסף לדהיית הצבע ניתן למצוא עליו סדקים ושריטות. בכל מקרה בו נתקלתם בשריטה או סדק על משטח עץ או רהיט, אל תאמרו נואש ותזרקו לפח, באפשרותכם לתקן אותו בעזרת השלבים הבאים.

תיקון שריטות בעץ וצביעתו מחדש – כיצד?

ניקוי

השלב הראשון בטיפול ותחזוקה של עץ הוא ניקוי. בעזרת ניקוי אתם מיטיבים עם העץ שכן הניקיון הוא הכרחי ליעילותם והספגתם של מוצרים שמספקים הגנה לעץ. יותר מכך הניקיון משפר את מראהו של העץ ויאפשר לכם לחשוף את הסדקים והשריטות על מנת לספק טיפול מתאים.

ליטוש העץ והסרת הצבע הישן

לאחר שהעץ נקי וייבש יש ללטש אותו, ניתן לעשות זאת באמצעות נייר ליטוש או מלטשת. בעזרת ליטוש המשטח בעדינות תוכלו להגיע למרקם חלק ואחיד של העץ, להסיר את הצבע הישן ולחשוף את שכבת העץ הטבעית. במידה ונותרו על העץ סדקים או שריטות לאחר הליטוש, יש למלא אותם עם חומר מילוי ייעודי.

מילוי

לאחר שהעץ חשוף, נקי ויבש לחלוטין ניתן ליישם מוצרי מילוי שונים, כאשר את המוצר הנכון יש לבחור בהתאם לסוג העץ וגודלה של השריטה. ישנם סוגים שונים של חומרי מילוי לעץ הנבדלים זה מזה גם במרקמים שלהם. כאשר אתם בוחרים חומר מילוי שימו לב כי הוא נוח למריחה וליישום, כי הוא מתייבש מהר, שניתן לשייף אותו בקלות ושאפשר למרוח עליו צבע או שמן. בעזרת סכין מרק גמיש יישמו את חומר המילוי לתוך השריטות והפגמים. חכו עד שחומר המילוי יתייבש ויתקשה כדי להמשיך לשלב הבא.

ליטוש וניקוי חוזר

לאחר שחומר המילוי התייבש והתקשה יש ללטש את המשטח שוב והפעם בעדינות יתרה. הקפידו לעשות זאת עם כיוון הסיבים ולא כנגדם. לאחר הליטוש בצעו ניקוי חוזר על מנת להסיר שאריות אבק שהצטברו כתוצאה מהליטוש, זאת במטרה לאפשר לשכבת הצבע להיספג טוב יותר וכדי למנוע מהאבק להידבק.

תיקון שריטות בעץ וצביעתו מחדש – כיצד?

צביעת העץ

לאחר הליטוש והניקוי יש למרוח על העץ צבע ייעודי כאשר בבונקדס תמצאו מגוון רחב של צבעים וגוונים אשר יספקו הגנה מקסימלית לעץ וישפרו את מראהו. החל בצבע אטום, דרך צבע חצי שקוף ועד לצבע שקוף או שמן, בחירת הצבע הנכון תספק לעץ את המראה הרצוי לצד הטיפול הנדרש כדי לשמר על העץ לאורך זמן.

באיזה צבע לצבוע?

צבע שקוף או חצי שקוף מאפשר לראות את העץ תחת מעטה הצבע בעוד שצבע אטום, כנגזר משמו, יעניק אפקט אטום יותר ויכסה את העץ. למרות שלא פעם המראה הטבעי הינו מועדף, במקרים בהם רוצים להסתיר פגמים או תיקונים שבוצעו, כמו למשל תיקון שריטות, מומלץ דווקא לבחור בצבע האטום. יתרון נוסף של הצבע האטום, בנוסף למבחר הגוונים הגדול שהוא מגיע, זה ההגנה ארוכת הטווח שהוא מעניק לעץ בהשוואה לצבעים החצי שקופים או שקופים (עד 12 שנות הגנה!) כל סוגי הצבעים מגיעים במספר גוונים איתם תוכלו לשחק וכך לבחור את הצבע לפי העדפות שלכם.