אם יש לכם שאלות על האופן בו יש להגן על העץ ולשמר אותו, אנא עיינו בשאלות הנפוצות דלהלן.

חומרי הגנה ושימור של עץ

האם ניתן ליישם חומרי הגנה לעץ בהתזה (ספריי)?

כמו בצבעים רגילים, ברוב המוצרים להגנת עץ ניתן להשתמש באמצעות אקדח התזה. עם זאת, ייתכנו קשיים ביישום מוצרים שקופים-למחצה (Translucent), שכן בהתזה קשה להגיע לתוצאה של גוון אחיד – קל להגיע לתוצאה כזו עם המוצרים השקופים-למחצה הדלילים במיוחד. ככלל, אנו ממליצים בדרך כלל ליישם את השכבה הראשונה של החומר להגנת העץ על עץ חדש באמצעות מברשת. באופן זה החומר להגנת העץ ייספג באופן מיטבי בשטח הפנים של העץ. משטחים שכבר עברו טיפול ניתן לכסות בהתזה ישירה לאחר הכנה וטיפול מקדים בחומר לשימור עץ. השאלה האם לדלל את החומר להגנת העץ תלויה בסוג אקדח ההתזה בו נעשה שימוש. באקדחי התזה ללא אוויר דחוס ניתן בדרך כלל להשתמש במוצרים ללא דילול. עם זאת, ייתכן שיידרש דילול של המוצרים כאשר משתמשים באקדחי התזה מסוגים אחרים. כאשר מיישמים מוצרים להגנת עץ שעברו דילול, ייתכן שיידרש יישום של שכבות נוספות כדי להשיג עובי כיסוי נכון ועמידות מיטבית. במשטחים חלקים שנצבעו בהתזה ייתכן שיתעוררו קשיים בביצוע תיקונים נסתרים באמצעות מברשת או גליל צביעה (רולר). אנא זכרו שיישום בהתזה מציב דרישות מחמירות יותר בכל הקשור לכיסוי, וזאת כדי למנוע מן התרסיס להגיע למקומות לא נכונים או לא רצויים.

האם ניתן להשתמש במוצרים להגנת עץ בתנאי פנים (Indoors)?

מוצרי הגנת עץ רבים מכילים קוטלי-פטריות (Fungicides) – חומרים שנועדו להרוג פטריות, ומכיוון שהחומרים הללו עלולים לגרום לבעיות בריאותיות, אנו נמנעים מלהמליץ על מוצרים המכילים קוטלי-חרקים (Biocides) או קוטלי-פטריות לשימוש בתנאי פנים. בנוסף לכך, למעשה אין צורך להשתמש בחומרים הללו בתנאי פנים. פטריות דורשות נוכחות של לחות או מים כדי לגדול. מכיוון שהעץ בו נעשה שימוש בתנאי פנים יבש בדרך כלל, אין צורך להשתמש במוצרים המכילים קוטלי-פטריות בתנאי פנים. כל המוצרים של Bondex המכילים קוטלי-פטריות מסומנים בתווית “לשימוש בתנאי חוץ בלבד” (“Outdoor Use Only”). עם זאת, ניתן להשתמש במוצרים להגנת עץ המכילים קוטלי-פטריות בצד הפנימי של חלונות ודלתות כניסה, מכיוון שגודלם (שטחם) של המשטחים הללו מוגבל.

כיצד ניתן להסיר כתמים שנוצרו על-ידי חומר להגנת עץ מן המרצפות, המכונית או החלונות?

קשה מאוד להסיר כתמים של חומרים להגנת עץ ממרצפות או משטחי אבן אם הם כבר יבשים. אם גיליתם את הכתם מיד לאחר שהוא נוצר, סביר שתוכלו להסיר את רובו בעזרת ספירט לבן, כתלות בגוון ובנקבוביות של המשטח המוכתם. אם הכתם יבש, ניתן ליישם סבון עדין שירכך את החומר להגנת עץ ולנקות את המשטח ביום שלמחרת באמצעות מכשיר ניקוי בלחץ גבוה. במקרה של כתמים על המכונית, ניתן להסיר כתמים טריים של חומרים להגנת עץ בעזרת ספירט לבן. אם הכתמים יבשים יש לבצע ליטוש/הברקה (“פוליש”) בעזרת מוצר הברקה עם תכונות ליטוש קלות. כתמים שנוצרו על חלונות זכוכית ניתן להסיר באמצעות מגרדת ייעודית או סכין גילוח.

כיצד ניתן להסיר עובשים או קרומים (Incrustations)?

הסירו את כל העובש ו/או הקרומים מן העץ בעזרת המוצר Bondex Deck Cleaner בהתאם להוראות היצרן. שטפו במים נקיים.

תחזוקת עץ חיצוני

במהלך החורף התקנתי חלונות חדשים שלא עברו טיפול. האם אני יכול/אמור לטפל בהם?

לא, מכיוון שקיים סיכון שתכולת הלחות של העץ גבוהה מדי בשלב זה, ושעל-ידי הטיפול אתם “תעטפו” ותכלאו את הלחות בתוך העץ. פעולה כזו עלולה לגרום להתקלפות וסדקים, ובמקרה הגרוע ביותר – לריקבון בעץ. כאשר יגיע האביב יהיה עליכם לנקות את פני העץ, להסיר את כל חלקי העץ שהתפוררו וסיבי העץ כך שהעץ שיישאר יהיה עץ נקי ורענן. בשלב זה עליכם ליישם חומר יסוד נגד ריקבון ופטריות, ולאחר מכן ליישם 2 עד 3 שכבות של חומר להגנת העץ.

באיזו תכיפות עלי לטפל בעץ הנמצא בשימוש בתנאי חוץ?

תכיפות הטיפול תלויה בסוג החומר להגנת עץ שייבחר ובהשפעות האקלים להן חשוף משטח העץ המטופל. קיימים מספר סוגים שונים של מוצרים להגנת עץ לטיפול במשטחים – על בסיס שמן או מים, שקופים-למחצה או אטומים.

חומרים שקופים-למחצה להגנת עץ: החומרים מסוג זה מכילים פיגמנטים אך אינם מסתירים לחלוטין את מבנה/מרקם העץ. ה-“עורקים” עדיין נראים אחרי היישום. חומרים אלה מונעים התפתחות עובש. אם בחרתם בחומרים שקופים-למחצה להגנת עץ, עליכם לבצע תחזוקה בתכיפות גבוהה יחסית – בדרך כלל במרווחי-זמן של שנה עד ארבע שנים.

חומרים אטומים להגנת עץ: החומרים מסוג זה מכילים פיגמנט בכמות רבה יותר מכפי שמכילים החומרים השקופים-למחצה להגנת עץ. יישום חומרים אלה יוצר “משטח” משמעותי יותר על פני העץ, ולכן העץ יהיה מוגן לפרק זמן ארוך יותר – בדרך כלל עד 10 שנים, כתלות בסוג המוצר ובתנאי האקלים. החומרים מסוג זה מסתירים את ה-“עורקים” של העץ, אך מבנה העץ עצמו נשמר. גם במקרה זה נמנעת התפתחות עובש על פני העץ. ללא כל קשר לסוג החומר להגנת עץ שבחרתם, עליכם לבדוק את משטחי העץ שלכם באופן יסודי פעם בשנה ולהסיר מהם את הלכלוך, האצות והעובש וכן לתקן כל נזק שאיתרתם.

כיצד עלי לטפל בעץ ארז (Cedar Wood) חדש המיועד לשימוש בתנאי חוץ?

אנו ממליצים להשתמש במוצר Bondex Decking Oil (שמן למשטחי דק), או במוצר Bondex Extreme Decking Oil או במוצר Bondex Matt, שכן המוצרים הללו ידגישו את הבוהק האדמדם והחמים של העץ. אין צורך להשתמש בחומר לשימור העץ. טפלו בעץ פעמיים עם מרווח של יום או יומיים בין שני היישומים.

האם בעץ מסוג ארזית (Larch) יש לטפל בחומר יסוד (Primer) נגד ריקבון ופטריות?

כן, בעץ מסוג ארזית יש לטפל בחומר יסוד נגד ריקבון ופטריות כמו בכל סוג עץ מחטני אחר.

מזיקים ביולוגיים ופגעי מזג אוויר

האם יש תולעים במשטחי העץ שלי?

התולעים הן למעשה הזחלים של תולעת העץ (Woodworm). אם הבחנתם בנסורת דקיקה, זהו סימן מובהק להתקפה פעילה. המוצר Bondex Preserve מיועד לשימוש בתנאי חוץ בלבד, והוא מוצר מונע ו-“מרפא” נגד חרקים, תולעי-עץ, טרמיטים, פטריות, עובש וכתמים כחולים. Bondex Preserve הינו בעל רישיון מהמשרד לאיכות הסביבה.

איך משפיע הכיוון של מוצרי העץ לחשיפה לשמש?

מוצרי עץ הפונים לכיוון דרום ולכיוון מערב חשופים יותר לשמש, גשם ורוח מאשר מוצרי עץ הפונים לכיוונים אחרים. לכן עליכם לבדוק את מוצרי העץ הללו ולתחזק אותם בתכיפות גבוהה יותר.

האם העץ רקוב?

באפשרותכם לבדוק זאת על-ידי כך שתחדירו מברג או מרית (שפכטל), בזהירות רבה, אל תוך העץ. אם העץ רך ומתפורר, עליכם להחליף אותו בטרם תיישמו את המוצר להגנת העץ.

האם הציפוי החיצוני מתקלף?

אם פני השטח סדוקים והציפוי מתקלף, עליכם לקבוע את הגורם לכך ולתקן את הנזק בטרם תיישמו את המוצר להגנת העץ.

האם קיימות "עיניים" והפרשה של שרף?

את השרף ניתן להסיר על-ידי גירוד וניגוב במטלית טבולה באלכוהול. ייתכן שיהיה עליכם לנגב את האזור מספר פעמים.

שאלות כלליות בנוגע לצבעים ומוצרי הגנה לעץ

בגלל קוצר זמן הספקתי ליישם שכבה אחת בלבד של חומר להגנת עץ. האם היא תחזיק מעמד עד סוף החורף?

כן, אבל אין זה הטיפול המיטבי. עם זאת, העץ שלכם יהיה מוגן באופן סביר עד האביב, ואז תוכלו לסיים את הטיפול.

האם מערכת על בסיס שמן טובה יותר ממערכת על בסיס מים?

הבחירה בין מוצר להגנת עץ על בסיס שמן למוצר על בסיס מים היא עניין של טעם, אך יש להביא בחשבון שני נושאים.

המוצרים להגנת עץ על בסיס מים דורשים הכנה קפדנית כדי שניתן יהיה להבטיח תוצאה טובה. בתמורה לכך, המרווחים בין טיפולי התחזוקה יהיו ארוכים יותר מאלה הנדרשים במקרה של שימוש במוצר להגנת עץ על בסיס שמן. אם הבנייה וההכנה לא בוצעו כנדרש, אתם מסתכנים בספיגת לחות על-ידי משטח שלם ואטום לכאורה. יעילותם של מוצרים להגנת עץ על בסיס שמן פוחתת לאורך זמן עקב שחיקה. עקב כך פעולות התחזוקה קלות לביצוע, מכיוון שההכנות הדרושות אינן מסובכות.

כאשר כל התנאים שווים, מוצרים אטומים להגנת עץ על בסיס מים יבטיחו עמידות לאורך זמן ואילו מרווחי התחזוקה הקצרים ביותר יידרשו במקרה של שימוש במוצרים שקופים-למחצה על בסיס שמן. עם זאת, שימו לב לכך שהמוצרים להגנת עץ על בסיס מים אינם מומלצים לשימוש על משטחים אופקיים, מהם לא ניתן לנקז ולהרחיק את המים! בנוסף לכך, במקרה זה חשוב מאוד שהבנייה תתבצע באופן הנכון.

לכן, אם הבנייה בעץ בוצעה באופן הנכון, שני סוגי המערכות יהיו טובים ויעילים באותה מידה. באזורים בהם איכות הבנייה אינה מעולה, אנו ממליצים להשתמש במערכת על בסיס שמן, שכן מערכת כזו תודיע לך על כך שקיימת בעיה בכך שהיא תתקלף.

מתי ניתן ליישם את החומר להגנת העץ?

כאשר בכוונתכם ליישם חומר להגנת עץ, הטמפרטורה הממוצעת ביום ובלילה חייבת להיות גבוהה מ-5 מעלות צלסיוס בלילה. יתרה מזאת, העץ חייב להיות יבש – אסור שתכולת הלחות של העץ תהיה גבוהה מ-15%. קשה להעריך אם העץ יבש במידה מספקת ומומלץ להשתמש במד-לחות אם אינכם בטוחים מהי רמת הלחות בעץ. הלחות היחסית חייבת להיות נמוכה מ-80%. כעקרון מנחה אתם יכולים לומר שמזג האוויר חייב להיות בהיר/שמשי או להתאפיין ברוחות במשך יומיים לפחות בטרם ניתן יהיה לקבוע שהעץ יבש במידה מספקת.

מתי ניתן לטפל בפני השטח של עץ שעבר הספגה (אימפרגנציה) בלחץ?

בעץ שעבר הספגה בלחץ ניתן לטפל כאשר העץ יבש – כלומר כאשר תכולת הלחות המרבית של העץ היא 18%.

מדוע אינני יכול להשתמש במוצר טיפול חסר-צבע כשכבה האחרונה?

מוצר חסר-צבע אינו מכיל פיגמנטים כלשהם. הפיגמנטים הצבעוניים במוצר שעל פני השטח מגנים על העץ כנגד הקרניים האולטרה-סגולות של השמש. אם תשתמשו במוצר חסר-צבע להגנת עץ כשכבת הטיפול הסופית, מצבם של פני השטח יתדרדר במהרה, הם יאפירו ויישארו ללא הגנה יעילה. בחומרים חסרי-צבע להגנת עץ נעשה שימוש בעיקר לצורך דילול ביחס של 1:1 עם גוונים שקופים-למחצה אחרים, במקרים בהם אינכם מעוניינים להעניק גוון מובהק לעץ שלכם. עם זאת, אנו מציעים מוצר חסר-צבע לשימוש חיצוני (המוצר Bondex Long Life UV), אבל במקרה זה עליכם לוודא שהעובי של השכבה שאתם מיישמים יהיה 75 מיקרון לפחות (= לפחות 3 שכבות).

האם אופן הבניה ותחזוקת המבנה קשור לרמת ההגנה על מוצרי עץ?

חשוב מאוד שהבנייה של מוצרי העץ שלכם תתבצע באופן נכון. כדי להבטיח הגנה על מוצרי העץ שלכם לאורך זמן, עליכם לוודא, למשל, שמי הגשם מתנקזים היטב ומורחקים מידית מן העץ. אם המרזבים שלכם מלאים בלכלוך ובעלים, מי הגשם יגלשו, יזרמו על פני חזית העץ ויחדרו לתוך העץ. לכן נקו את המרזבים וצינורות הניקוז באופן קבוע.

האם בניית החלונות שלי בוצעה באופן נכון?

פסי האיטום של הזיגוג בחלונות נחשפים במקרים רבים למי גשם או למי סבון כאשר מנקים את החלונות. אם פס האיטום או מרק הזיגוג רופפים או פגומים, המים עלולים לחדור לתוך העץ. הקפידו לתקן כל נזק בפסי האיטום של הזיגוג בטרם תיישמו את המוצר להגנת העץ.

מהי תכולת הלחות בעץ?

ניתן למדוד את תכולת הלחות במוצרי העץ שלכם באמצעות מד-לחות. תכולת הלחות בדלתות וחלונות חיצוניים אמורה להיות 12% (3%±). בחיפויי עץ מאווררים, אסור שתכולת הלחות תהיה גבוהה יותר מ-15% (3%±).